czwartek, 5 listopada 2015

O Kościele

Fragmenty z artykułu w wiadomościach TVN24 poruszyły mnie mocno, utrwalając mój stosunek do kościoła. Pomijając już dawne, historyczne jego ekscesy, mamy XXI wiek.
Homoseksualizm i pedofilia w kościele, stały się już codziennością i nic mnie nie dziwi, ale pewne rzeczy wykraczają poza tolerancję.
Może powinienem to zadedykować tym, którzy tak mocno potępiają ateizm
.......
Watykan mieniący się ostoją Boga.
Dotarto do dokumentów dowodzących sprzeniewierzenia pieniędzy z funduszu Świętopietrze --- fundusz papieski na rzecz dobroczynności, szczególnie dla dzieci, funkcjonujący z dorocznej zbiórki na całym świecie.
Aż 35,7 mln euro  co daje 67% wartości tego funduszu jest przeznaczone dla Stolicy Apostolskiej i nie jest to ujmowane w dorocznym sprawozdaniu finansowym.
Bank Watykański wciąż prowadzi konta papieży, którzy zmarli 37 lat temu. Na te konta wpływają brudne pieniądze.
Kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Watykanu za czasów pontyfikatu Benedykta XVI, sprawił sobie wycieczkę helikopterem z Rzymu do południowych Włoch za 24 tys. euro z pieniędzy na leczenie dzieci w Szpitalu Katolickim w Rzymie
Ten sam szpital miał też potwierdzić przekazanie 200 tys. euro na remont jego apartamentu.
68 kardynałów i innych dostojników w ogóle nie płaci za mieszkania będące w rzeczywistości bogatymi apartamentami. Zgodnie z obowiązującymi za Spiżową Bramą zasadami przysługują one za darmo hierarchom, zajmującym stanowiska w Kurii Rzymskiej.

Myślę, że to nie wszystko co kryje się w tajemnicy Watykanu

8 komentarzy:

 1. co zrobisz Rysiu ksiadz to tez czlowiek,a w Kosciele podobnie jak w polityce,,,,i tak jak wszedzie rozni ludzie piastuja rozne stanowiska.Jeden pozostaje ksiedzem z powolania a dziesieciu traktuje to jako kariere i zawod.Tak bylo,jest i bedzie.
  Nie potepiam ateizmu,szanuje poglady kazdego czlowieka,zreszta tu gdzie mieszkam jest wiecej ateistow niz ludzi wierzacych,sporadycznie chodze do kosciola i mysle ,ze Pan Bog nie potrzebuje wspanialych budowli ,ale kazdego wieczoru odmawiam krotki pacierz,a czemu wierze,bo moze tak jest wlasnie latwiej ,prosciej i piekniej,ze to moje zycie ma jakis sens i cel...moj tata tez uwaza cytuje *ze po smierci sie dupa nie wierci*,ale ja i tak pomimo wszystko wierze...
  Pozdrawiam cieplo ulka

  OdpowiedzUsuń
 2. a tak na marginesie
  chociaz oczy wznosze ku niebu
  to i tak skoncze w piekle
  bo za duzo mam grzechow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz Ulu
   co do pierwszego komentarza
   Tu nie chodzi o księdza, tego zwykłego, szarego
   Tu chodzi o najwyższe władze Kościoła, o tych we wspaniałych ornatach, którym wydaje się, że są ponad wszystko, nieomylni, świeci
   Chodzi o to bagno religii i kościoła.

   a po drugie... nie ma nieba, ani piekła...
   Ech... piekło stworzyli ludzie dla siebie
   pozdrawiam cieplutko
   Rysio

   Usuń
  2. Ja dodam, że... tu chodzi o zwykłą ludzką uczciwość, a może NIEUCZCIWOŚĆ. Nawet jeśli nie powołanie, to sam "zawód" - ksiądz jest (powinien być!!!) zawodem najwyższego zaufania publicznego.

   Usuń
  3. Watykan...ile już afer, brudnych spraw tam właśnie pokazano.
   Jak mam wierzyć w "Słowo", głoszone przez tak niewiarygodną instytucję, kiedy tam jest centrum zła?
   Prawda Rysiu, nie może się ukryć. Dobrze, ze piszesz o tym.
   Pozdrawiam bardzo serdecznie.:)

   Usuń
 3. Ja jestem osobą wierzącą.Ale to co się dzieje i działo od wieków budzi wstręt i odrazę.Gdyby tylko kapłani przestrzegali dekalogu.Tylko tyle i aż tyle. I nie mogą temu sprostać.Powołanie? Misja? Szkoda tylko ,że chlubne wyjątki giną w morzu niegodziwości .
  Pozdrawiam Cię ,Rysiu i cenię sobie naszą wymianę poglądów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oby Papieżowi wystarczyło siły
  do oczyszczenia "wierchuszki Kościoła"...
  Nasuwa się brzydkie powiedzenie,
  że "ryba zaczyna psuć się od głowy"
  - oby do takiej sytuacji nigdy nie doszło (!)
  Ryszardzie, życzę zdrowia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ludzie są wierzący, ale z pewnością nie ślepi. Wszystko teraz szybciej wiemy, czytamy, komentujemy... To nie zostaje bez echa w świecie i w środowisku wierzących. Kościoły pustoszeją. Warto byłoby zmienić przestarzałe zasady /np. celibat/ na zwyczajnie ludzkie. Mniej zła..., mniej zwyrodnialców... Niech utrzymują rodziny, wychowują dzieci, jak inni. I niech pracują jak inni, by ich utrzymać. Niedorzeczne, co...

  OdpowiedzUsuń